Soket kaynak flanşı ile kaynak boyun flanşı arasındaki farklar nelerdir?

- May 08, 2018-

Soket kaynak flanşı ile kaynak boyun flanşı arasındaki farklar nelerdir?

Soket kaynak flanşı ile kaynak boyun flanşı arasındaki farklar nelerdir?
İlk olarak, soket kaynak flanşı ve kaynak boyun flanşı arasındaki şekil farklıdır.
Genel olarak, soket kaynak flanşı, borunun ucundan kayması için yeterince büyük bir deliğe sahip olan kısa bir boyuna sahiptir. Flanş deliğinde kalan omuza, flanş yüzünün yaklaşık bir inç'ine, flanş boynundan fileto kaynağının borusuna ve sızdırmaz bir bağlantısına kadar boru. Genellikle soket kaynak flanşı, borunun ve omzun flanşına kaynaklanmaz.
socket weld flange.jpg

Kaynak boyunlu flanş, genellikle yüksek basınçlı uygulamalarda kullanılan uzun konik bir göbeğe sahiptir. Kaynak boyun flanşının sızdırmazlık yüzeyi RF (yükseltilmiş yüz), FF (düz yüz) ve halka eklemidir (RTJ). Kaynak boyun flanşını sipariş ederken kullanılan planlı boru hattını belirtmek çok önemlidir. Bunun nedeni, flanşın iç çapının borunun iç çapına uymasıdır. Bu flanşlı bağlantı, konik göbek ile boru eklemi ile flanşın sarkmasına ve çok güçlü bağlantılara çok dayanıklı olmasını sağlar. Bu flanşlar aşırı sıcaklık dalgalanmaları için uygundur ve çok sayıda bükme ve işleme flanşlarına sahip olabilir.

socket weld flange 1.jpg


İkincisi, soket kaynak flanş ve kaynak boyun flanş uygulama aralıkları farklıdır.
Kaynak boyun flanş deformasyon kolay değil, iyi sızdırmazlık, geniş uygulama, uygun sert ve elastik talep ve makul popo inceltme geçiş var, ortak iyi mesafe kaynak deformasyon sıcaklığından gelen fay yüzeyine ortak mesafe, daha karmaşık sendromlar bip formu almak Boru hattının basınç veya sıcaklık dalgalanmaları veya yüksek sıcaklık, yüksek basınç ve düşük sıcaklık boruları için uygun olan, yaygın olarak PN içinde kullanılan yapı 2.5 MPa boru ve vana bağlantısından daha büyüktür; Aynı zamanda pahalı, yanıcı ve patlayıcı ortam taşımak için kullanılır.
Soket kaynak flanşının sızdırmazlık yüzeyi: yükseltilmiş yüz yüzeyi (RF), Erkek Dişi yüzey (MFM), zıvana oluk yüzeyi (TG), halka bağlantı yüzeyi (RJ)
Soket kaynak flanş uygulama kapsamı: kazan basınçlı kap, petrol, kimya sanayi, gemi yapımı, ilaç, metalurji, makine, dirsek gıda ve diğer sanayi damgalama. Genellikle PN ile 10.0MPa'ya eşit ya da eşit olmayan boru hatları için kullanılır ve DN 40'dan daha küçüktür.