Karbon çelik dirsek nasıl tespit edilir?

- Sep 19, 2019-

Karbon çelik dirsek nasıl tespit edilir?

Karbonlu çelik dirsekleri tespit etmek için yaygın yöntemler nelerdir?
Karbon çelik dirsek muayene yöntemi. Karbon çeliği dirseği ana malzeme olarak karbon çeliğinden yapılmıştır ve gerçek kaynak yapımı sırasında yanıt standardını ve durum kontrolünü alır. İlgili pazar ölçeğinde gelişmeye ve ilerlemeye devam edebilir. Karbon çeliği dirseklerin bilgi yararları temel olarak aşağıdaki hususlara yansır: 1) Boru boşlukları, kütüklere malzeme olarak ihtiyaç duyulmaksızın tasarruf edilebilir. Üretim döngüsü kısaltılmış ve üretim maliyeti büyük ölçüde azaltılmıştır. Özel ekipman gerektirmediğinden, özellikle sahada büyük kavisli boruların işlenmesi için uygundur.

testing carbon steel elbow

Karbon çelik dirsek algılama bileşeni:


1. Karbon çeliği dirsek görünüm muayenesi, genellikle çıplak göze dayalı, bazen 5-20 kat büyüteçle gözlemlenir. Gözle muayeneden sonra kaynaklı dirsek yüzeyinde alt kesikler, kaynaklar, yüzey çatlakları, gözenekler, cüruf kapanımları, penetrasyon ve diğer kusurlar olduğu tespit edildi. Kaynak boyutu ayrıca bir kaynak detektörü veya şablonu ile ölçülebilir.
2. Kaynaktaki cüruf kalıntıları, gözenekler ve çatlaklar gibi kusurları tespit etmek için karbon çeliği dirseklerinin tahribatsız muayenesi. Şu anda, X-ışını muayenesi, ultrasonik kusur tespiti, manyetik kusur tespiti vb. Yaygın olarak kullanılmaktadır. X-ışını muayenesi, kaynağı fotoğraflamak için X-ışını kullanır ve negatif görüntüye dayanarak, iç kusurların olup olmadığını, kusurların sayısını ve türünü belirler. Kaynak daha sonra ürünün teknik gereksinimlerine göre değerlendirilir. Ultrasonik hata saptamanın temel prensibi aşağıdaki şekilde gösterilmektedir.

detecting carbon steel elbows

Ultrasonik ışın probdan yayılır ve metale iletilir. Ultrasonik ışın, metal ve hava arasındaki ara yüze iletildiğinde, kaynakçıdan kırılır ve geçer. Kaynak arızalıysa, ultrasonik ışın sondaya yansıyacak ve kabul edilecek ve yansıyan dalga ekranda görünecektir. Kusurun büyüklüğü ve yeri, yansıtılan bu dalgalarla normal dalgaları karşılaştırarak ve tanımlayarak belirlenebilir. Ultrasonik hata tespiti, X-ışını fotoğrafçılığından çok daha basittir ve bu nedenle yaygın olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, ultrasonik hata tespiti sadece operasyonel tecrübeyle değerlendirilebilir ve test esası bırakılamaz. Kaynak yüzeyinden daha derin olmayan iç kusurlar ve yüzey mikro çatlakları için manyetik hata algılaması da kullanılabilir.