Dövme flanşlar ve döküm flanşları nasıl ayırt edilir

- Sep 11, 2018-

Dövme flanşlar ve döküm flanşları nasıl ayırt edilir

1. Döküm flanşı
Hem döküm flanşı hem de dövme flanş, flanşın ortak üretim yöntemine aittir. Dövme flanş, dökme çelik flanş temelinde icat edilmiştir ve mukavemeti, dökme çelik flanşınkinden çok daha yüksektir. Dökme flanş veya dövme flanş seçimi için, kullanılacak parçaların mukavemet gereksinimlerine bağlıdır. Flanş malzemeye göre: paslanmaz çelik flanş, karbon çelik flanş, alaşımlı çelik flanş tipine göre: plaka tipi düz kaynak flanş, boyun düz kaynak flanş, alın kaynak flanş, kör flanş flanş kapağı, gevşek kol Flanş, dişli flanş, soket kaynak flanş vb
Döküm flanşları daha düşük maliyetlerle daha karmaşık şekiller oluşturmak için kullanılabilir; genellikle entegre flanşlar (valfler gibi) dökülür. Flanşlar dökülür, boşluğun şekli doğrudur, işlem miktarı küçüktür, döküm flanşının iç akışı zayıftır ve döküm hataları (çatlaklar, kum delikleri, gözenekler, inklüzyonlar) vardır.
2. Dövme flanş
Dövüler dökümlerden daha yüksek kesme ve çekme kuvvetlerine dayanabilir. Dövme flanşlar genellikle dökme flanşlardan daha düşük karbon içeriğine sahiptir ve paslanmaya daha az eğilimlidir. Dövüler, döküm flanşlardan daha iyi bir şekil, daha yoğun yapı ve daha iyi mekanik özelliklere sahiptir. Dövme flanşların avantajları homojen bir iç yapıdır, dökümlerde hiçbir gözeneklilik, inklüzyonlar, vb. Zararlı kusurlar, uygun olmayan dövme prosesi de büyük veya düzensiz tahıllar, sertleşme çatlağı fenomeni, dövme flanş kalitesinin daha iyi olduğu, genellikle kalıp dövme üretimi ile ortaya çıkacaktır. ince kristal yapı, yüksek mukavemet, dövme döküm flanşından daha yüksektir, fiyat Döküm flanşlarından daha pahalıdır.
Dövme işlemi genellikle körleme, ısıtma, biçimlendirme ve dövme sonrası dövme içindir. Dövme kalitesine göre, üretim sayısı farklı dövme yöntemleri seçebilir.

Carbon steel flange.jpg

Ortak dövme yöntemleri serbest dövme ve kalıp dövme vardır.
1. Serbest dövme basit şekli ile tek parça ve küçük toplu dövme dövme için yaygın olarak kullanılır. Serbest dövme işleminin büyük bir marjı ve düşük üretkenliği vardır, ancak çok yönlülük yüksek ve aletler basittir. Serbest dövme işleminin temel süreci, dövme boşluğunu aşamalı olarak bazı temel deformasyon işlemleriyle geliştirmektir. Serbest dövme işleminin temel süreçleri, üzüntü, uzama, delme, bükme ve kesme işlemidir.
2. kalıp dövme yüksek verimlilik, kolay kullanım, kolay mekanizasyon ve otomasyona sahiptir. Kalıp dövme parçaları, parçaların servis ömrünü daha da arttırabilen, yüksek boyutsal doğruluğa, küçük işleme toleransına ve dövme malzemelerin elyaf yapısının makul dağılımına sahiptir. Kalıp dövme, toplu olarak model dövme olarak anılır ve ısıtılmış kütük, dövme yapılacak kalıp dövme cihazına sabitlenmiş bir dövme kalıbı içine yerleştirilir. Ortak kalıp dövme ekipmanları, kalıp dövme çekiç, sıcak kalıp dövme pres, düz dövme makinesi ve sürtünme pres içerir. Kalıp dövme temel süreci: kesme, ısıtma, ön dövme, son dövme, ortak süreçler üzücü, uzatma, bükme, delme, şekillendirme.