Kaynaklı boyun flanşının yüzeyini parlatmak nasıl?

- Sep 19, 2019-

Kaynak boyun flanşı genellikle üretimden sonra parlatıldıktan sonra, herkes kaynak flanşının parlatılmasını nasıl bilir? Kaynak flanşı üreticisinin aşağıdaki teknik personeli size kısa bir tanıtım verecektir. Umarım yardım edebilirim.


Lehim flanşı parlatma için genellikle üç yöntem vardır: kimyasal parlatma, nokta parlatma ve mekanik parlatma.

welded neck flange

Alın flanşının kimyasal parlatılması : Kimyasal parlatma, malzemeyi kimyasal ortamda yapmaktır, yüzeyin mikroskobik olarak dışbükey kısmı, pürüzsüz bir yüzey elde etmek için tercihli olarak çözülür. Bu yöntemin temel avantajı, karmaşık ekipmanlara sahip olmayan karmaşık şekillere sahip bir iş parçasını parlatabilmesi ve birçok iş parçasını aynı anda yüksek verimlilikle parlatabilmesidir. Kimyasal parlatma işleminin ana konusu parlatma sıvısının formülasyonudur. Kimyasal parlatma ile elde edilen yüzey pürüzlülüğü genellikle 10 severalm'dir.


Kaynak flanşının punto kaynağı: iş parçasından ayrılan metal iyonları ve parlatma sıvısındaki fosforik asit, iş parçası yüzeyinde adsorbe olan bir fosfat filmi oluşturur. Mukoza, dışbükey kısımda daha incedir ve içbükey kısım, dışbükey kısım nedeniyle daha kalındır. Mevcut yoğunluk yüksektir ve çözünme hızlıdır. Mukoza zarı akarken, düzensizlikler sürekli değişmekte ve pürüzlü yüzey kademeli olarak tesviye edilmektedir.

Mechanical polishing of butt weld flange

Alın kaynak flanşının mekanik parlatılması : mekanik parlatma kaba parlatma ve ince parlatma olarak ayrılmıştır. Kaba parlatma elektrikli parlatma diskinde 200-300 rpm hızında gerçekleştirilir. Kaba parlatma işlemi sırasında daha kalın krom oksit, alüminyum oksit veya magnezyum oksit parlatma çözeltisi uygun şekilde serpilmelidir ve parlatma diskindeki yün nemli tutulmalıdır. Kaba polisaj işlemi sırasında, uygulanan basıncı eşit şekilde ayarlamak için polisaj diskinin radyal yönü boyunca numune alınır ve pistonlu hale getirilir, böylece basıncın çok büyük olmamasına dikkat edilir.


Parlatma başladığında, zaman zaman parlatma sıvısı serpin. Basıncı daha sonra yavaşça azaltın, ince aşınma izlerine göre parlatma kaybolana, ışık düz ve siyah nokta bulunmayana kadar parlatma çözeltisinin konsantrasyonunu azaltın. Kaba cilalanmış numune su ile yıkanır ve daha sonra ince cilalanır ve cilalı yüzeyin parlak ve düz olması için kaba cilalamadan kalan aşınma izlerini gidermek için ince cilalanır. İnce parlatma için kullanılan parlatma makinesi temel olarak kaba parlatma için kullanılanlarla aynıdır ve dönme hızı 150-200 rpm'dir.