Yüksek basınçlı flanş kaçak problemi nasıl çözülür?

- Sep 19, 2019-

Yüksek basınçlı flanş kaçak problemi nasıl çözülür?

Yüksek basınçlı flanşlı lens pedinin sızdırmazlık yapısı, lens pedinin her iki tarafındaki sızdırmazlık yüzeylerinin küresel yüzeyler olacağı ve tüp ucunun eğimli yüzeyinin, konik sızdırmazlık yüzeyiyle temas ettiği ve uçlar arasındaki açı tüp ucu ve lens pedi için yaklaşık 20 derecedir. İlk durum tam bir dairesel çizgidir. Cıvatanın ön sıkma kuvveti altında, mercek pedi temas noktasında plastik olarak deforme olur ve halka teli sonsuz bir kayış haline gelir ve yüksek basınçlı borunun güvenilir bir şekilde sızdırmazlığını sağlar.


Her ne kadar bu tür yüksek basınçlı flanşlar kullanım sırasında daha fazla sızdırıyor olsa da, bu yüksek basınçlı flanş sızıntıları daha yaygındır ve bugün görülen yöntemler bunu uygun şekilde azaltabilir.

high press flange

İlk önce, sızıntı yöntemi
Sızıntıyı gidermek için bir sızdırmazlık elemanını tamir etmenin en temel yolu, flanş cıvatasının ön yükünü arttırmak ve sızdırmazlık elemanını tamir etmek ya da değiştirmektir. Yüksek basınçlı mercek pedinin çıkarılması kolaydır ve ucuzdur ve genellikle hafif bıçağı sökerek veya değiştirerek işlenir. Yüksek basınçlı boru hatları için, özellikle büyük çaplı yüksek basınçlı boru hatları için, değiştirme ve sökme, nakliye ve üretim zordur ve ekonomik olarak ekonomik değildir, yerinde bakım yöntemlerinin kullanılması önerilir. Boru ucu sızdırmazlık yüzeyi kısmen hasar görürse, hasarlı kısmın ilk noktadan kaynaklanması ve ardından sızdırmazlık yüzeyinin taşlanması ve renklendirici veya manyetik parçacık muayenesi yapılmasıyla onarılabilir.

leakage problem of high pressure flange

İkincisi, kaçak önlemleri
Lens yastığı contasındaki sızıntının çoğu, lens yastığının sızdırmazlık yüzeyi ile boru ucunun konik sızdırmazlık yüzeyi arasındaki ara yüzeyde, özellikle de boru titreşimi, zayıf montaj ve korozyon nedeniyle meydana gelen bir ara yüzey kaçağıdır. Orta, proses dalgalanmaları, vb. Kaçak sebebine göre, fiili durum ışığında önleyici tedbirler alın. Titreşimi ve titreşimi azaltmak, yüksek basınçlı kaynak boyun flanşı mercek yastığı contasının zarar görmesinin ana nedenidir. Boru hattının titreşimi temel olarak bitişik ekipmanın titreşiminden, boru hattında akan sıvının oluşturduğu hava akımının titreşiminden ve boru bağlantı elemanlarının (dirsekler ve valfler gibi) titreşiminden kaynaklanır. Bu nedenle, şartlı kısıtlamalar nedeniyle boru yönü ve yapısal boyutun değiştirilemediği durumlarda, boruların çoğu güçlendirilir ve köşelere, vanalara, kısa bölümlere ve farklı çaplardaki geniş açıklıklara boru rafları ve boru kelepçeleri eklenir. Kaynak ve boru eklem kaynağını onarmak için temel ön gömülü demir kullanın, sertliğini artırmak için orijinal boru çerçevesini açı çeliği veya kanal çeliği ile güçlendirin; Tüm boru kelepçelerini ve cıvatalarını değiştirin ve gevşemeyi önlemek için çift somun kullanın.