Karbon çelik kapağın tanıtımı

- Aug 21, 2018-

Karbon çelik kapağın tanıtımı

Boru tapa bağlantılarını kapatmak için boru ucuna kaynaklanmış veya boru ucuna boru ucuna takılan başlık, tapa, kapak, boru başlığı, havasız kafa olarak da bilinir. Boru hattını kapatmak için kullanılır ve işlevi boru tıkacınınki ile aynıdır.
Kapak ve kör plaka formda benzerdir, ancak kör kapak çıkarılıp takılabilirken kör plaka çıkarılabilir. Tüp kapağı bir dışbükey tüp kapağı, bir konik kabuk, değişken çaplı bir bölüm, bir düz kapak ve bir sıkma noktası tasarımı içerir.
Dışbükey tüp kapağı, bir yarım küre boru kapağı, bir eliptik boru başlığı, bir disk şekilli boru başlığı ve bir küresel kapaklı tüp kapağı içerir. Kuvvet açısından bakıldığında, dışbükey boru kapağındaki yarı küresel boru başlığı yavaş yavaş iyi değildir, fakat imalat zorlukları açısından, üretimin aşamalı olarak kolay olmasıdır.
Paslanmaz çelik: 304 304L 316 316L 3212520310, 317 ve diğer malzemeler.
Yol: DN15-DN1200
Duvar kalınlığı: SCH5-SCH160
Standartlar: ASME DIN JIS BS GB / T JB SH HG, aşağıdaki gibi: GB / T12459-2005, GB / T13401-2005, ASME B16.9, SH3408,
SH3409, HG / T21635, DL / T695, SY / T0510, DIN2617
Kullanım: Su, içecek, bira, gıda, petrokimya, nükleer güç, makine, tıbbi ekipman, gübre, gemi inşa, su geçirmez tedavi, boru hattı, vb.
Ambalaj: tahta sandıklar, kartonlar

introduce of carbon steel cap.jpg

Çanak kabın R kısmı, kalınlığı ve gerilmeyi azaltacak şekilde yapışmayı önleyebilir.
Kaynak yönüne sadece ekleme yaparken radyal ve çevresel olarak izin verilir. Büyük kapaklar bu şartı daha sonra iptal edebilir. Ekleme mesafesi 3 Delta'dan daha büyük ve 100 mm'den az olmamalıdır (kaynaktan etkilenen bölge yüksek bir stres bölgesidir ve bu bölgedeki kimyasal bileşim yanar. Bu nedenle, yüksek stres alanından kaçınmak için alan Uygulamalı deneyime göre, stres zayıflama uzunluğu 3 100mm'den daha büyüktür ve 0'dan az değildir. Ancak, soğutma ekipmanının bu zorunluluğu elde etmek zordur ve kendine özgüdür.
Eklemeden sonra oluşan kafa% 100 X-ışını veya ultrasonik dalga ile incelenir ve kalifiye seviye ekipmanın kabuğunu takip etmelidir. Son kaynak muayene seviyesi ve oranı, yüksek atık olan ekipman kabuğununkiyle aynıdır. Örnek: ekipman kabuğu% 20 test edilirse, III kalifiye edilir. III niteliklidir ve kaynak bağlantı katsayısı 0.85'dir.
Ekipman kabuğu% 100 test edilirse, II kalifiye olur. II, kalifiye ve kaynak bağlantı katsayısı 1'dir.
Bu nedenle,% 100 test yapılmasına rağmen, yeterlilik seviyesi farklıdır.
Ama üretim sürecine dikkat edin.
Doğru yol şudur: kesme (karalama) - küçük tahta büyük tahta - şekillendirme - tahribatsız muayeneden yapılır.
Test yapılmadan önce yapılmazsa, kalıplamadan sonra ürünün kalitesini garanti etmez. Başka bir deyişle, NDT nihai NDT'dir.