Karbon çelik dirsek üretim ilerlemesi

- Aug 20, 2018-

Karbon çelik dirsek üretim ilerlemesi

Karbon çelik dirsekler için çok çeşitli üretim yöntemleri vardır. Şu anda, Çin'de çelik dirseklerin şekillendirilmesi için ortak işlem yöntemleri şunlardır: döküm yöntemi, damgalama yöntemi, kaynak yöntemi, sıcak ve soğuk itme yöntemi.
1. damgalama ve presleme yöntemi, bir hidrolik makine üzerinde bir kalıp tarafından ısıtılmış bir tüp boşluk bükme için bir yöntemdir; Bu yöntem, tüp dirseğini bükmek için en erken yöntemdir ve dirsek üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. . Bununla birlikte, bu yöntemle üretilen dirsek, düzgün olmayan duvar kalınlığına ve kötü bir görünüm kalitesine sahiptir ve büyük dirsekler işlenirken kalıbın imalat maliyeti yüksektir.
2. kaynak yöntemi iki tüp dirsek yarım kabuklarını bastırmak için bir kalıp kullanır ve daha sonra onları dirseklere kaynak yapar; Bu yöntemin bir çok müteakip adımı vardır ve büyük ince duvarlı dirseklerin kaynak işlemi zayıftır.

Production progress of carbon steel elbow.jpg

3. sıcak basma yöntemi boru bağlantı parçaları hızla ısıtmak ve plastikliğini geliştirmek için orta frekans indüksiyon kullanır. İki aşamalı hidrolik tahrik kullanılır ve boynuz çekirdeği çubuğu genleşir ve daha küçük çaplı boru boşluğunu daha büyük çaplı bir dirsek oluşturma işlemine itmek üzere bükülür; Sıcak itme süreci, yüksek verimlilik, birçok ürün özellikleri, güçlü sürekli üretim süreci ve kolay mekanize üretime sahiptir. Mevcut bükme işlemlerinde nispeten ekonomik ve etkili bir yöntemdir ve dirsek üretimi için ana yöntem haline gelmiştir. Bununla birlikte, karbon çeliği dirseği sıcak bir şekilde itildiğinde, dirseğin biçimlendirme sıcaklığı, genellikle, boynuz göbeği çubuğunun kırmızı sertliği üzerinde yüksek gereksinimleri olan 750 ve 950 ° C arasında kontrol edilir.
4.Cold itme metodu - tüpün boşluğunu normal sıcaklıkta kavisli oyuğun kalıbına bastırmak için özel bir hidrolik makine kullanılır ve boru dirseğini oluşturma yöntemi itilir; eğer biçimlendirme sırasında bir çekirdek varsa, bir çekirdek ve çekirdeksiz bir büküme ayrılabilir.