Tee boyut grafik azaltılması

- May 07, 2018-

Tee boyut grafik azaltılması

Teeslerin azaltılması, malzemenin bileşimi ne olursa olsun, tişörtün tarif edilmesinin yolu her zaman aynı şekilde olur. Azaltılmış bir tişörtün tanımlanması, öncelikle gövdenin (büyük) büyüklüğünü tişörtün çalışması sırasında belirtmeli ve daha sonra dalın boyutunu ve duvar kalınlığını tanımlamalısınız. Gövde 4 inç, dal 2 inç ve duvar kalınlığı SCH40, doğru tanım 4 ”X3” SCH40. Aşağıdaki örneğe bakınız.

Reducing tee size chart.jpg

Nominal
Boru boyutu

Dış çap

Sondan Merkeze

STD

SCH40

XS

SCH80

SCH160

XX-S

OD1

OD2

C koş

Çıkış m

T1

T2

T1

T2

T1

T2

T1

T2

T1

T2

T1

T2

4X4X3

4.500

3.500

4.12

3.88

0.237

0.216

0.237

0.216

0.337

0.300

0.337

0.300

0.531

0.438

0.674

0.600


Tee azaltılması, boruyu uzatmak ve boruyu 90 derece döndürmek için kullanılan bir çeşit boru bağlantı elemanıdır. Eşit tee ile karşılaştırıldığında, ana borunun çapının azaltılması ve iki branşman borusu farklıdır ve bu da farklı çaplardaki boruların bağlanabilmesini sağlar. Boru sisteminde, indirgeyici tee çoğunlukla sıvının yönlendirilmesi için kullanılır ve bazen sıvıyı birleştirmek için kullanılır. Pekin Metleader Boru Hattı Teknolojisi A.Ş., ekstrüzyon kalıplama, parlatma işlemi için paslanmaz çelik dikişsiz boru kullanır, iç ve dış temiz, farklı çapta üç bağlantı üretimi, yol boyunca küçük bir kayıp ve küçük bir yerel kayıp özellikleri ile yaygın olarak kullanılır. Özellikle mürekkep baskı, kimyasal makine ve diğer işletmelerde boru hattı mühendisliği yapmak için gereken ilaç, gıda, elektrik santrali, gemi ve diğer endüstriler çok çeşitli ihtiyaçlara sahiptir.

İndirgeyici tee bağlantı parçalarının oluşturulma işlemi, yapılacak olan tipe ait çapın büyüklüğüne sahip bir şekle, tüpten daha büyük bir çapa sahip bir tüp basmak ve daha sonra uzatma borusunun ihtiyaç duyduğu yerde bir delik açmaktır. gergin olmak. Tüp boşluğunda, dal tüpünü germek için bir kalıp yüklenir. Tüp boşluğu şekillendirme kalıbı içinde ısıtıldığında, tüp boşluğu basınç altında sıkıştırılır. Bu sırada, tüp boşluğundaki metal, dal tüpünün yönünde akar ve damganın gerilmesi altında bir azaltılmış tee oluşur. Üç yollu indirgemeyi yapma sürecinin tamamı, tüpün sıkıştırılması ve dalın çekme işlemi ile gerçekleştirilir. Bu yöntem, hidrolik şişkinlik tee farklıdır. Metal, tüpün sıkıştırma hareketi ile üretilir. Tazminat, tazminat süreci olarak da bilinir. Bu sıkıştırma ısınma yönteminin kullanılması nedeniyle, malzeme üretimi yöntemiyle yapılan üç geçiş, ekipmanın gerekli tonajını azaltır, bu nedenle, tee redüktörün üretim malzemesine adapte edilebilirliği, ister düşük isterse, nispeten geniştir. karbon çelik veya alaşımlı çelik. Ya da paslanmaz çelik malzeme, iyi bir kullanım olabilir.

Günümüzde, dünyada yaygın olarak kullanılan iki tür tişört uydurma üretim süreci vardır. Biri bir hidrolik şişirme işlemidir ve diğeri sıcak pres oluşturma işlemidir. Bu iki farklı üretim süreci, farklı malzemelerin tişörtlerinin işlenmesi için sırasıyla uygundur.

1. hidrolik şişkinlik üretim süreci. Tee hidrolik şişirme işlemi, metal malzemenin eksenel genleşmesinin dal borusunu genişletmek için kullanıldığı bir tişört oluşturma işlemidir. Hidrolik silindirin yan silindirinin nispi hareketi boyunca boru boşluğunu sıkmak için özel bir hidrolik makine gereklidir. Bu şekilde, borunun içi boşalır. Metal sıvısının akmasına izin vermek için sıvının basıncı arttırılır. Şube borusunu şişirmek için kalıbın iç boşluğu. Bu hidrolik şişirme prosesi, yüksek üretim verimliliği ile tek aşamalı bir işlemdir ve düşük karbonlu çelik, düşük alaşımlı çelik, paslanmaz çelik ve bazı demir dışı metal malzemelerden yapılmış üç yollu boru bağlantı parçaları için geçerlidir.

2. Sıcak presleme şekillendirme işlemi. Tee sıcak pres oluşturma prosesi, ısıtılmış tüpün basınç etkisi altında radyal sıkıştırmaya maruz kalmasını sağlamaktır. Radyal sıkıştırma sırasında, tüp içindeki metal sıvı, kalıbın içine doğru uzanan dal tüpüne doğru akacaktır. Şube oluşumunun etkisi altında. Bu işlem, hidrolik preslemeden, sıcak preslenmiş üç yollu dal metalinin, tüp boşluğunun radyal hareketi ile dengelenmesi bakımından farklılık gösterir, böylece üç geçişli sıcak pres oluşturma işlemine ayrıca bir radyal telafi işlemi olarak atıf yapılır. Bu sıcak pres şekillendirme prosesini benimseyen tişört boru fitingi, üretim malzemelerine geniş adaptasyon kabiliyetine sahiptir ve düşük karbonlu çelik, alaşımlı çelik ve paslanmaz çelik malzemeler için uygundur. Özellikle, büyük çaplı ve kalın duvarlı üç bağlantı genellikle kabul edilir. Bu şekillendirme işlemi yapılır.

Yüksek kaliteli boru bağlantı parçaları sıkı, standart ve birinci sınıf üretim teknikleriyle üretilmelidir. Bir kez başlatıldığında, boru hattı mühendisliğinde büyük bir rol oynayacaklar.