Düz dikişli çelik boruların kaynak gereksinimleri ve kalite kontrol analizi

- Aug 28, 2018-

Düz dikişli çelik boruların kaynak gereksinimleri ve kalite kontrol analizi

Düz dikişli çelik boruların ara muayenesi için kaynaklar, yönetmeliklere uygun olarak yapılacaktır. Tahribatsız muayene, görsel inceleme geçtikten sonra yapılacaktır. Radyografik ve ultrasonik testler yüzey tahribatsız muayeneden sonra gerçekleştirilmelidir. İncelenen kaynaklar, değerlendirmeyi geçtikten sonra kaynak yapmaya devam edebilir. . Takviye halkası veya destek yastığı tarafından kaplanan düz dikiş çelik borunun kaynaklı bağlantıları,% 100 ışın denetimine tabi tutulacak ve testi geçtikten sonra kaplanacaktır.
İlk olarak, düz dikiş çelik boru kaynaklarının görünümü için temel şartlar
Düz dikişli çelik boruların tahribatsız muayenesinden önce, kaynak görünüşünün incelenmesi gereksinimleri karşılamalıdır. Düz dikişli çelik kaynaklarının görünümü ve kaynaklı eklemlerin yüzey kalitesi için genel şartlar şunlardır:
1. Hiçbir çatlak, füzyon, gözenek, cüruf içermeyen veya sıçramalara izin verilmez.
2.Düzük dikiş çelik boru -29 derece, paslanmaz çelik ve büyük sertleşme eğilimi ile düz dikiş çelik boru yüzeyinden daha düşük bir sıcaklığa sahip olacak şekilde tasarlanmıştır ve hiçbir alttan kesilmemelidir. Diğer malzeme boru kaynak dikişi kesme derinliği 0,5 mm'den büyük olmalı, sürekli alt kesme uzunluğu 100 mm'den fazla olmamalıdır ve kaynağın her iki tarafındaki alt kesimin toplam uzunluğu, toplam uzunluğun% 10'undan fazla değildir. kaynak.
3. Düz dikişli çelik boru kaynağının yüzeyi borunun yüzeyinden daha düşük olmayacaktır. Kaynak yüksekliği 3 mm'den fazla değildir, bu da kaynak yapılan eklem grubunun arka oluğa daha geniş olmasıdır. Yeniden inceleme sonuçlarından (ilk mikroyapı sonuçları yetersiz olan ve tekrar kontrol edilmesine izin verilmeyenler de dahil) geçemeyen düz dikişli çelik borular, muayeneleri tek tek sunabilir; veya yeniden ısıl işlem (yeniden ısıl işlemlerin sayısı ikiyi aşmayacaktır) Yeni bir parti ile kabulü kabul edin.
4. Kaynaklı eklemin yanlış tarafı, duvar kalınlığının en fazla% 10'u ve en fazla 2 mm olmalıdır. İkincisi, yüzey tahribatsız test
Düz dikiş çelik boru yüzeyi için tahribatsız muayene yöntemi prensibi: ferromanyetik malzeme çelik boru için manyetik toz testi kullanılmalıdır; Ferromanyetik olmayan malzeme çelik boru için penetrasyon testi kullanılmalıdır.
Çatlamayı geciktirme eğilimi olan kaynaklı bağlantılar için, yüzey tahribatsız muayenesi, kaynak belirli bir süre soğutulduktan sonra gerçekleştirilmelidir; çatlakları tekrar ısıtma eğilimi olan kaynaklı bağlantılar için, yüzey tahribatsız muayenesi kaynak sonrası ve ısıl işlem sonrası gerçekleştirilmelidir.
Yüzey tahribatsız test uygulaması standart şartlara göre gerçekleştirilir.

straight seam steel pipe.jpg

Algılama nesneleri ve uygulamaları genel olarak aşağıdaki gibidir:
1. Düz dikiş çelik boru malzemesi söndürme, kaynaklı eklemin oluk ekleminden daha büyük olma eğilimindedir.
2. Tasarım sıcaklığı eksi 29 derece Celsius'a eşit veya daha düşük olan östenitik olmayan paslanmaz çelik boru profillerinin tespiti.
3, çift taraflı kaynak kök kaynağı sonra kaynak köklerinin denetimini şart koşar.
4. Asetilen alevi, alaşım borusu üzerindeki kaynak fikstürünü sertleşme eğilimi ile kesmek için kullanıldığında, taşlama parçasının kusuru tespit edilir.
5. Düz dikiş çelik boru malzemelerinin dış yüzey kalitesinin kontrolü.
6. Alın kaynaklarının yüzey kusurlarının tespit edilmesine dikkat edin.
7. Düz dikiş çelik fileto kaynaklarının yüzey kusurlarının tespit edilmesine dikkat edin.
8. Soket kaynağının ve jumper tipi üç yollu branş borusunun kaynaklı bağlantılarının yüzey kusur tespiti konusuna dikkat edin.
Düz dikiş çelik boru bükme sonra 9.Surface kusur tespiti.
Üçüncü olarak, düz dikiş çelik boru ışını tespiti ve ultrasonik test
1. Radyasyon tespit ve ultrasonik test ana amacı düz dikiş çelik boru ve alın kaynaklı boru montaj popo eklem butt eklemidir.
2. Tahribatsız muayene yöntemi tasarım belgelerine göre seçilir. Titanyum, alüminyum ve aluminyum alaşımları, bakır ve bakır alaşımları, nikel ve nikel alaşımlarının kaynaklı bağlantılarının tespiti için radyasyon tespit yöntemi kullanılmalıdır.
3. Çatlamayı geciktirme eğilimi olan kaynaklar için, kaynak belirli bir süre soğutulduktan sonra radyasyon tespiti ve ultrasonik test gerçekleştirilmelidir.
4. Gövdedeki ana boru bir halka kaynağına sahip olduğunda, kaynak% 100 ışın denetimi ile çalıştırılacak ve gizli işlem test basıncı geçtikten sonra gerçekleştirilebilecektir.