Karbon çelik Bend kusur ve su basınç deneyi

- Apr 10, 2018-

Karbon çelik dirsek kusur ve su basınç deneyi

Karbon çelik dirsek kusur ve hidrolik basınç testi. Dirsek kusurları varlığı bükülmüş boru ek parçaları kalitesine göre belirgin bir olumsuz etki olabilir. Duvar kalınlığı inceltme kaçınılmaz olarak iç basınç dayanabilir ve performansı etkiler için tüp yeteneğini azaltır. Eğri boru kesit şeklinde bozulma bir yandan, böylece artan direnç için sıvı akış ve diğer taraftan, boru yapısındaki fonksiyonel etkisini kesit alanı azalmasına neden olabilir Boru iç duvarına kırışıklıklar sadece boruyu, gücünü zayıflatır ama aynı zamanda kolayca nedenleri akan orta hız düzensiz ve eddy akımları ve bükülmüş parçalar bükülmüş boru ek parçaları normal kullanımını etkiler kir birikir; rebound fenomen kaçınılmaz boru malzeme böylece bükme işlemi doğruluğu azaltmak bir önceden belirlenmiş açı büyük olması için bükme açısı neden olur. Bu nedenle, ilgili önlemler bükme önce yukarıda belirtilen hata, ideal boru ek parçaları almak için ve ürünün performans göstergeleri ve Görünüm kalitesini sağlamak için önlemek için alınmalıdır. Genel durumda, yukarıda bahsedilen birkaç ortak kusurları için aşağıdaki önlemleri bir hedefli şekilde alınabilir:

Carbon steel bend

(1) için borular ile ciddi motora dirsek kullanıldığında, ark, dışarıdan düzleştirme sıkıştırma kalıp bir anti-deformasyon groove yapıya sahip şekilde tasarlanabilir: özlü dirsek kullanıldığında, uygun mandrel (Eğer seçilmelidir gerekli, esnek bir mandrel çok bölüm merdaneler monte, doğru yüklü kullanılabilir) ve her bölümü yuvası eksen kalıp yüklendiğinde aynı seviyede olması sağlanır.


(2 dış yarıçapı küçük-radius dirsek ark inceltme bükme işleminin özellikleri tarafından belirlenir ve kaçınılmazdır. Aşırı inceltme önlemek için yaygın olarak kullanılan etkili bir yöntem bir boru bender tarafında bir güçlendirici cihaz veya kuyruk üzerinde bir itici cihaz ile ne zaman boru artırılması veya basarak virajlı bazı direnç karşı koymak için kullanmaktır. Kesitin stres dağıtım dışa doğru tüp tüp duvar kalınlığı azaltmak için taşımak tarafsız katman neden olur.


(3) nerede ark boru dışarı bükülmüş durumunuza, boru ilk iyi ısıl işlem durumu ve sonra basarak die baskısı çok büyük olup olmadığını kontrol edin ve basınç uygun olacak şekilde ayarlamak için garanti gerekir. Son olarak, mandrel ve boru duvar garanti. Onlarla dirsek direncini azaltmak için borunun iç duvar ve mandrel arasındaki sürtünme arasında iyi yağlama vardır.


(4) ark iç kırışıklıkların, kırışıklıkları konumuna göre ilgili önlemleri. Eğer açık teğet noktalarını kırışmış, mandrel konumunu ileri boru bükülmüş zaman boru için makul destek elde etmek için ayarlanması gereken: arka teğet noktası buruşuk, bir anti-kırışıklık blok yükleme yapmak için eklenmelidir anti-kırışıklık blok doğru konumu. Ölmek Kuvvetleri uygun olacak şekilde ayarlanır; Ark içine kırışıklıkları dolu ise, kullanılan mandrel çapını mandrel ve boru duvar arasındaki açıklığı çok büyük veya ölmek güçtür boru yapmak için çok küçük, çok küçük. Bükme sürecinde iyi bükme boru kalıp ve kırışıklık dayanıklı blok ile uyuyor. Bu nedenle, mandrel değiştirilmesi gerektiğini ve ölmek Kuvvetleri uygun olması basınç kalıp ayarlanmalıdır.