Karbon Çelik Boru Ek Parçalarının Sınıflandırılması

- Jul 06, 2018-

Karbon çelik boru bağlantılarının sınıflandırılması

Boru hattının bağlanması, dallanması, döndürülmesi ve çapının azaltılması gerektiğinde, boru bağlantı parçaları ile çözülmesi ve farklı boru bağlantı parçaları için farklı boru bağlantı elemanlarının kullanılması gerekir. Yaygın olarak kullanılan karbon çelik boru bağlantı parçaları arasında karbon çelik dirsekler, tees, redüktörler ve boru bağlantıları bulunur.
(1) karbon çelik boru bağlantı parçaları
1. Dişli boru bağlantı parçaları
2. Damgalı boru bağlantı parçaları ve kaynaklı boru bağlantı parçaları
3. Yüksek basınç dirseği (yüksek basınçlı boru bağlantısı)
(2) Ekler
Tahliye eklemi
2. Kafa
3. Patron
Kör flanş
Sınıflandırma, doğası ve flanşların ve vanaların kullanımı (kontrastı not edin)

classification of Carbon steel pipe fittings.jpg

(1) Flanşlar ve contalar
Düz kaynak flanşı
Düz kaynak flanşları, orta ve düşük basınçlı endüstriyel boru tesisatı için en yaygın kullanılanlardır. Düz kaynak flanşı boruyla sabitlendiğinde, flanş boru ucunda manşonlanır ve flanşın iç ve dış portları flanşı sabitlemek için kaynaklanır. Düz kaynak flanşı, 2,50MPa'yı aşmayan nominal basınç için uygundur.
2. Alın kaynak flanşı
Alın kaynak flanşları ayrıca yüksek boyunlu flanşlar olarak bilinir. Yüksek mukavemete sahiptir, deforme olması kolay değildir ve iyi bir sızdırmazlık performansı vardır. Alın kaynak flanşları aşağıdaki formlara ayrılmıştır:
(1) Düz uçlu kaynak flanşı.
(2) Kaynak flanşına bakan içbükey convex contası.
(3) Oluk contası kaynak flanşına bakmaktadır.
(4) Trapezoid oluk contası kaynak flanşına bakacak şekilde.
3. Flanş hareketli flanş
Boru flanşının flanşı çoğunlukla bakır, alüminyum ve paslanmaz çelik borular gibi demir dışı metaller için kullanılır. Bunun avantajı, flanş serbestçe hareket edebildiğinden, vidanın vidalanması sırasında flanş çok uygundur; Dezavantaj, büyük basınca dayanamayacağıdır.
4. Kaynak halkası hareketli flanş
Kaynak halkası hareketli flanş çoğunlukla boru duvarındaki kalın paslanmaz çelik boru flanşlarının bağlantısı için kullanılır. Flanş malzemesi Q235 ve Q255 karbon çeliğidir. Bağlantı yöntemi, boru ile aynı malzemeye sahip kaynak halkasının doğrudan boru ucuna kaynaklanması ve kaynak halkasının sızdırmazlık yüzeyi olarak kullanılması ve sızdırmazlık yüzeyinin iki tip pürüzsüz ve yivli olmasıdır.
5. Dişli flanş
Dişli flanşlar, borunun ucuna vidalanan ve hem yüksek hem de düşük basınçlarda bulunan flanşlardır. Yüksek basınçlı iplik, flanşın tüp içindeki ortama temas etmemesi ve montajın da uygun olması ile karakterize edilir. Düşük basınçlı dişli flanşlar artık kademeli olarak düz kaynaklı flanşlarla değiştirilmiştir.
6. Conta
(1) Kauçuk asbest ped
Kauçuk asbest ped, flanş bağlantısı için en çok kullanılan contadır ve buhar, gaz, hava, tuzlu su, asit ve alkali gibi birçok ortama uygulanabilir.
(2) Kauçuk conta
Kauçuk contalar belirli bir korozyon direncine sahiptir. Conta, daha iyi bir sızdırmazlık etkisi elde etmek için kauçuğun elastikiyeti ile karakterize edilir ve düşük basınçlı su, asit ve alkalinin boru flanş bağlantılarının taşınmasında yaygın olarak kullanılır.
(3) plastik conta
Plastik contalar çeşitli korozyon borularının flanş bağlantılarını taşımak için uygundur. Yaygın olarak kullanılan plastik contalar arasında polivinil klorid contalar, Teflon contalar ve polietilen contalar bulunur.