Mühendislik Hattı Borusunun Performans Avantajları

- Aug 06, 2018-

Mühendislik hattı borusunun performans avantajları

Boru hatları çoğunlukla petrol ve doğal gaz boru hatlarını taşımak için kullanılır. Ne gibi avantajları var?
1. Aşınmaya dayanıklı. Polietilen, birkaç güçlü oksidana ek olarak, çeşitli kimyasal ortamların saldırısına karşı dirençli olan inert bir malzemedir. Elektrokimyasal korozyon yok, anti-korozyon tabakasına gerek yok.
2.Sızıntı yok. Polietilen boru esas olarak arayüzey malzemesinin ve yapının ve boru gövdesinin kimliğini sağlayan ve bağlantı ile boru malzemesinin entegrasyonunu gerçekleştiren füzyon bağlantısını (sıcak eriyik bağlantısı veya elektro-füzyon bağlantısı) benimser. Test, ara yüzün gerilme mukavemetinin ve patlama mukavemetinin boru gövdesinden daha yüksek olduğunu teyit etmiştir, bu da iç basınç tarafından üretilen çember gerilimi ve eksenel çekme gerilimine etkili bir şekilde dayanabilmektedir. Bu nedenle, lastik halka bağlantılarına veya diğer mekanik bağlantılara kıyasla eklem distorsiyonu nedeniyle sızıntı riski yoktur.
3. Yüksek tokluk. Polietilen boru bir tür yüksek tokluk borudur, kopma uzaması genellikle% 50'yi aşar ve boru temelinin düzgün olmayan bir şekilde yerleşmesine karşı güçlü bir adaptasyona sahiptir. Aynı zamanda mükemmel sismik performansa sahip bir boru. Japonya'daki 1999 Kobe depreminde, polietilen gaz boruları ve su boruları, kurtulan tek boru sistemleriydi. Bundan dolayı, Japonya'daki depremden sonra, gaz alanında PE borularının kullanımı büyük ölçüde teşvik edilmiştir.
4. Polietilen boru mükemmel esnekliğe sahiptir. Polietilenin esnekliği, boru hattı mühendisliği için bu malzemenin değerini büyük ölçüde artıran önemli bir özelliktir. Polietilenin esnekliği, polietilen borunun çeşitli bağlantı tertibatlarına ihtiyaç duyulmaksızın daha uzun bir sürede sarılmasına ve tedarik edilmesine izin verir. Oluklu olmayan yapılarda, polietilen borunun yönünün, inşaat yönteminin gereksinimlerine göre değiştirilmesi kolaydır; Polietilen malzemenin esnekliği, yapım öncesi boru şeklini değiştirmesini ve eski boruyu yerleştirdikten sonra orijinal boyutunu ve boyutunu geri getirmesini sağlar.

Performance advantages of engineering line pipe.jpg

5. Polietilen borular çizilmeye karşı iyi bir dirence sahiptir. İstenmeyen inşaat teknikleri ile yeni veya eski boruların onarılması veya yenilenmesi olsun, çizikler kaçınılmazdır. Çizikler, malzemede gerilme konsantrasyonuna neden olarak boruya zarar verir. Borunun çizilmelere karşı direnme kabiliyeti, borunun yavaş çatlak büyümesi (SCG) davranışı ile yakından ilişkilidir. Çalışmalar, PE80 dereceli polietilen boruların SCG'ye ve çizilmeye karşı direncine iyi direnç gösterdiğini göstermiştir. PE100 polietilen boru malzemesi, çizilmelere karşı üstün direnç sağlar.
6. iyi hızlı çatlak yayılma direnci. Uluslararası olarak, plastik boruların ve özel polietilen gaz borularının hızlı çatlak yayılımı konusunda bir çok verimli araştırma çalışması yapılmıştır. Sonuçlar, yaygın olarak kullanılan plastik borularda, polietilenin çatlakların hızlı iletimine direnme yeteneğinin en iyileri arasında olduğunu göstermektedir. 5MNm-, PE100'ün KD'si 2.9MNm-3 / 2'dir. Sıcaklık ne kadar düşük olursa, boru çapı ve duvar kalınlığı da o kadar büyük olur, çalışma basıncı o kadar yüksek olur ve plastik borunun hızlı çatlama riski de o kadar yüksektir. Bu nedenle, polietilen borular, özellikle PE100 boruları, büyük çaplı borular için daha uygundur. Şu anda, yabancı polietilen gaz boru standartları (ISO4437-1997 ve EN 1555), standartta hızlı çatlak başlatma direncini (RPP) içermiştir.
7. Polietilen boru 50 yıldan uzun bir servis ömrüne sahiptir. Bu, uluslararası standartlar tarafından onaylanmış olan polietilen boru kasnağı çekme mukavemetinin uzun süreli hidrostatik tasarım temel değeri (HDB) ile belirlenir.