Boru Dirsek Üretim Süreci

- Feb 08, 2018-

Boru Dirsek Üretim Süreci

Karbon çelik boru dirseği, farklı üretim prosesi nedeniyle sıcak haddelenmiş (ekstrüzyon) karbonlu çelik dirsek boru bağlantı parçaları ile soğuk haddelenmiş karbonlu çelik dirsek boru bağlantı parçalarına bölünüyor. Soğuk haddeleme tüpü dairesel tüplere ve özel şekilli tüplere ayrılmıştır.

Şimdi, üretim sürecini basitçe aşağıdaki gibi tanıtmamıza izin verin:
1.Cold rolling cs dirsek boru bağlantı parçaları: Yuvarlak boru Bıçak --- Isıtma - Delme - Tavlama - Asit yıkama - Kumlama - Soğuk Haddeleme - Isıl İşlem --- Düzleştirme - hidrostatik test - İşaretleme - -Storeage

Dikişsiz çelik borunun soğuk haddeleme yöntemi, sıcak haddelenmiş ekstrüzyona tabi karbon çelik boru dirseğininkinden daha karmaşıktır. Üretim süreçleri temel olarak ilk üç adımla aynıdır. Fark dördüncü adımdan, boş ve tavlamadan sonra yuvarlak boru kütüktür, asitleme için özel bir asitli sıvı kullanın. Asitle yıkandıktan sonra yağ uygulayın. Ardından, çok kanallı, soğuk çekilmiş (soğuk haddelenmiş), özel ısıl işlem uygulanır. Isıl işlemden sonra düzleşir. Düzleştirmeden sonra çelik boru, dahili kusur tespiti için çatlak makinesine gönderilir (veya hidrostatik test). Çelik borunun içinde çatlaklar varsa, kabarcıklar ve diğer problemler tespit edilecektir. Sıkı manuel seçimle de kalite kontrolünden sonra. Kalite kontrolü yapıldıktan sonra boya, numara, spesifikasyon, üretim partileri ve benzeri püskürtülür. ve vincinden depoya kaldırdı.

2.Yüz haddelenmiş (haddelenmiş karbon çelik dirsek boru bağlantı parçaları): yuvarlak boru kütüğü → ısıtma → delik açma → üç silindirli eğme haddeleme, sürekli haddeleme veya ekstrüzyon → kesme borusu → boyutlandırma (veya indirgeme) → soğutma → düzleştirme → hidrostatik test (veya kusur tespiti) → etiketleme → ambarlama

Pipe Elbow Manufacturing Process.jpg
Rulo karbonlu çelik dirsek boru hammadde yuvarlak boru kütük, tüp kütüğü kesme makinesi tarafından kesilir ve yaklaşık bir metre uzunluğunda kütük haline işlenmiş ve konveyör bant ile fırına gönderilir. Kütük yaklaşık 1200 derece bir sıcaklıkta fırında ısıtılır. Yakıt hidrojen veya asetilen. Fırında sıcaklık kontrolü önemli bir sorundur. Boru kütüğü serbest bırakıldıktan sonra, basınç delici bir delikle takılması gerekir. Genellikle daha sık kullanılan yumruk koni şekilli merdane delici makinedir, bu delici makine üretim verimliliği, ürün kalitesi, delik genişleme büyüktür, boru bağlantı parçaları çeşitliliği giyebilir. Perforasyondan sonra, yuvarlak boru kütüğü, üç silindirli eğrilmeli yuvarlama, sürekli haddeleme veya ekstrüzyon olmuştur. Ekstrüzyon işleminden sonra tüp boyutlandırmasını kaldırın. Boyutlandırma makinesi boru bağlantısını oluşturmak için yüksek hızda konik bit ile çelik embriyo zımbasıyla döndürülür. Borunun iç çapı matkap ucu çapının uzunluğuna göre belirlenir. Tüp sabitlendikten sonra soğutma kulesi içine girer ve su spreyi ile soğutulur ve boru bağlantı parçaları soğutulur ve düzeltilir. Düzleştirmeden sonra boru, dahili kusur tespiti için çatlak makinesine gönderilir (veya hidrostatik test).