Dikişsiz çelik boru üretim süreci

- Jul 20, 2018-

Dikişsiz çelik boru üretim süreci

Üretim yöntemine göre soğuk haddelenmiş borular, soğuk çekilmiş borular, haddelenmiş borular, boru ve benzeri itme, eklentisiz çelik borular sıcak haddelenmiş tüpler içine ayrılır. Bölüm şekline göre Dikişsiz çelik boru dairesel ve heteromorphic formlar iki tür ayrılmıştır. Özel Şekilli borular, oval, üçgen, kare, altıgen, kavun, yıldız ve Kanatlı boru var.
Göre farklı anlamları, kalın duvar tüp ve ince duvar tüp vardır. Dikişsiz çelik boru esas olarak petrol jeolojik sondaj boru, Petrokimya boru, kazan tüp, rulman tüp ve otomobil, traktör ve Havacılık kullanım için yüksek hassasiyetli çelik boru kullanılır.
Yani, nasıl dikişsiz çelik boru geliyor? Dikişsiz çelik boru üretim işlem akışı nasıl? Dikişsiz çelik boru çelik ingot veya katı tüp kütük perforasyon tarafından yapılmış ve sıcak haddeleme, haddeleme veya soğuk arama tarafından yapılmış. Dikişsiz çelik boru, Çin'in çelik boru sektöründe önemli bir rol oynar.
Yuvarlak boru hammadde için dikişsiz çelik boru inişli çıkışlı olduğunu ve yuvarlak tüpü embriyo yaklaşık 1 metre büyümeye ve o zaman için fırın konveyör kayışı ile gönderebilmek için kesme makinesi tarafından kesilmiş olmalı. Kütük bir fırın ısıtılır ve sıcaklık yaklaşık 1200 santigrat derece olduğunu. Hidrojen veya asetilen yakıttır. Fırın Sıcaklık kontrolü önemli bir sorundur. Tüp söndürmek sonra basınç savunma ile geçmek gerekir. En yaygın perforator yüksek üretim verimliliği, iyi ürün kalitesi, büyük delikli ve geniş çaplı, ve pek çok çelik giyebilir bir koni silindir savunma var.

production process of seamless steel pipe.jpg

Piercing sonra yuvarlak kütük gittikçe haddelenmiş, haddelenmiş veya tarafından üç rulo kalıptan çekilmiş.  Ekstrüzyon sonra tüp çapı alınmalıdır. Boyutlandırma makine çelik boru oluşturmak için çelik embriyo konik bit yumruk attı. Çelik boru iç çapı matkap çapını uzunluğuyla belirlenir.  Çelik boru sabit sonra soğutma kulesi girer ve su spreyi ile soğutulur. Soğutma sonra çelik boru düz. Çelik boru doğruldu sonra dahili algılama için konveyör bant aracılığıyla metal kusur dedektörü (veya su basınç testi) gönderilir. Çelik boru içinde çatlaklar varsa, kabarcıklar ve diğer sorunları tespit edilecektir. Kalite kontrol sonra çelik boru sıkı el ile seçime göre seçilmelidir. Çelik boru kalite kontrol sonra sayıları, özellikleri, üretim toplu iş numaraları ve benzeri boya. Ve vinç deponun çekilen.
Kısacası, bu işlemlerin Dikişsiz çelik boru üretim süreci içerir: - kesme - - perforasyon - tüp ısıtma - tüp boş sabit (azalan) - düzleme - çapı kesme baş ve kuyruk - muayene - ambalaj - deponun içine.