Boru Bükme Seçimi Maliyetinin Düşürülmesi

- Nov 06, 2018-

Boru bükme maliyetini düşürme maliyeti


Öncelikle boru bükülmesinin ne olduğunu bize bildirin.
Boru kıvrımı da indüksiyon bükme olarak adlandırılır. İndüksiyon eğilme, yerel ısıtmanın uygulanması için yüksek frekanslı indüksiyon gücü kullanılarak bir borunun bükülmesi için kontrollü bir yöntemdir.
İlk olarak, yüzeyde çeliği sertleştirmek için kullanılır, boru bükme için kullanıldığında kullanılan indüksiyon tekniği temelde boruya yerleştirilecek indüksiyon bobinlerinden oluşur. İndüksiyon bobini, borunun dar çevresel kısmını 850 ve 1100 santigrat derece arasında ısıtır. (Oluşacak malzemeye bağlı olarak). Doğru bükme sıcaklık aralığına ulaşıldığında, boru indüksiyon bobinden yavaşça hareket eder ve bükme kuvveti sabit yarıçaplı koldan uygulanır.
İndüksiyon borusu nasıl bükülür?
Bir fabrikada indüksiyon boru bükme oluşturmak için indüksiyon bükme makinesinden düz bir boru yaparak. Makine, boru malzemesinin dar bandını ısıtmak için indüksiyon bobinleri kullanır.
Borunun ön ucu, mil kolu üzerinde sıkıştırılmıştır. Boru makine üzerinden itildiğinde, istenen eğrilik yarıçapı ile bir bükme üretilir. Endüksiyon bobininin hemen dışındaki ısıtma malzemesi, borunun dış yüzeyindeki su jeti ile söndürülür.
Her iki taraftaki ısıtılmamış borular nedeniyle, borunun dar ısıtma kısmının ısıl genleşmesi sınırlıdır, bu da soğutma sırasında çapın daralmasına neden olur. İndüksiyon bükme işlemi ayrıca iç ark üzerinde duvar kalınlaşması ve dış ark üzerinde incelme ile sonuçlanır.
Kalınlaşma / inceltme şiddeti, indüksiyon bobininin hızı tarafından tahrik edilen bükme sıcaklığına, indüksiyon bobininin boruya göre (iç veya dış arkın yakınına) ve diğer faktörlere bağlıdır. Çoğu endüktif dirsek teğet uçlarla (düz çizgiler) yapılır ve indüklenen bükme işleminden etkilenmez.

Reducing cost of choosing pipe bend

Bir alan kaynağının yapılması veya bir boru kesme parçasının etkilenmemiş bir teğet ucuna bağlanması, borunun düz kısmı birbirine kaynaklandığında elde edilene benzer bir tertibat sağlar. Endüktif dirsekler standart bir bükme açısı ile yapılır (örn. 45 °, 90 °, vb.) Veya belirli bir bükme açısına göre özelleştirilebilir. Tek bir boru bağlantısında bükülmüş (düzlem dışı) bir kompozit bükme üretilmesi de mümkündür. Büküm yarıçapının çapını belirten bir işlev. Örneğin, indüksiyon bükme için ortak bükme yarıçapları D, nominal boru çapı olan 3d, 5d ve 7D'dir.


İndüksiyon borusu bükülmesinin faydaları:
Büyük yarıçap düzgün akış sağlar.
Uygun maliyetli, düz malzemeler, dirsekler gibi standart parçalardan daha ucuzdur ve kıvrımlar, kaynaklanabilen standart parçalardan daha hızlı üretilebilir.
Uygun olduğunda, dirsek daha sonra daha fazla bir yarıçaplı dirsek ile değiştirilebilir, bu da sürtünmeyi, aşınmayı ve pompa enerjisini azaltabilir. Endüktif eğilme, sistemdeki kaynak sayısını azaltır.
Kaynak noktasını kritik noktada (teğet) ortadan kaldırır ve basınç ve stresi absorbe etme yeteneğini arttırır.
İndüksiyon eğilme, tekdüze duvar kalınlığı ile dirsekten daha güçlüdür. X-ışını incelemesi gibi kaynakların daha az tahribatsız testi, maliyet tasarrufu sağlayabilir.
Dirsekler ve standart bükülmüş envanter büyük ölçüde azaltılabilir. Temel malzemelere daha hızlı erişim. Düz boruların, dirsek borularına veya standart parçalara göre daha kolay olması ve dirseklerin neredeyse her zaman daha ucuz ve daha hızlı üretilmesidir.
Sınırlı sayıda alete ihtiyaç vardır (soğuk kıvrımlar için diken veya iğin gerekmez). İndüksiyon eğilimi temiz bir işlemdir. İşlem yağlama gerektirmez ve soğutma için gerekli su geri dönüştürülür.
Bir boru bir teğet uzunluğu (teğet viraj) ile bükülmüşse, bükmenin ucunda düz bir boru uzunluğuna sahip olduğu anlamına gelir. Tipik olarak, ısı algılamalı boru dirseklerinin uzunluğu, boru sistemi sistemi tasarımına göre özelleştirilebilecek bazı düz uzunluklara sahip olmalıdır. Teğet uzunluğu, dirseğin boru ile kaynak yapılmasını kolaylaştıracaktır.
Uzun bükülme yarıçapları ve teğetsel düz boru uzunlukları, boru sistemindeki kaynak noktalarının sayısını azaltır, iş ve maliyet tasarrufu sağlar. En geleneksel dirsek 30 derece, 45 derece, 90 derece, bükülme yarıçapı 3D, 5D, 7D, 10D, burada "D", virajın nominal çapını gösterir.