Paslanmaz Çelik Dirsek Servis Ömrü

- Apr 11, 2018-

Paslanmaz çelik dirsek hizmet ömrü

Paslanmaz çelik dirsek üreticisi olarak, üretim amacımız için en uzun ömürlü ürünleri sunuyoruz. Örneğin, 2 inç paslanmaz çelik dirsek için, ürünlerimin ömrü, müşterinin güvenliğini sağlamak için standarttan en az bir ila üç yıl daha uzun olmalıdır.
Paslanmaz çelik boru bağlantı parçaları, 2 inç paslanmaz çelik dirsek gibi hizmet ömrü için birçok etkileyen faktörler vardır. Aşağıda, dirseklerin işlenmesi için farklı işleme yöntemleri açıklanmaktadır. Vida dişine dokunulduğunda, iki musluk birbirine bakabilir. Nedeni Tapped taban yüzeyi daha uzun.

stainless steel elbow.jpg

Bu durumda, tap yüzünün kısa giyilmesi gerekir, ancak uç yüz kısa sürerse, musluğun kullanımını olumsuz yönde etkileyebilir. Kısa ön ve arka musluklar ile işlenen iş parçası arasındaki ilişki, musluk yüzeyinde taşlamada görülebilir. Son yüze dokunduktan sonra, iplik musluğu normal olarak deliğe doğru yönlendirilemez, ancak deliğin içine son yüz tarafından bastırılır, bu da musluğun kullanımını etkiler.

stainless steel elbow 1.jpg

Bobinli değirmende, 2 inçlik paslanmaz çelik dirsek borusunun tüm uzunluğundaki termomekanik değişikliklerin tarihi, özellikle, yeniden kristalleşme ve tane büyümesinin derecesini kuvvetle etkileyecek olan mikro paslanmaz çelik damgalı dirsek boru bağlantı parçalarının üretiminde önemli ölçüde değişmiştir. bitirme değirmeninde. Çöktürür ve nihai mikro yapıda büyük değişikliklere yol açar ve paslanmaz çelik damgalı dirseğin uzunluğu boyunca işlev görür. Taşlama sırasında, ön kılavuzun orijinal geometrisini korumak gereklidir. Taşlama için bir tapping ve taşlama makinesi kullanmak en iyisidir. Uzun musluk yüzeyinin problemini çözmenin en iyi yolu, tapayı işlenen ipliğin özel gereksinimlerine göre daha kısa tabanla özelleştirmektır.
stainless steel elbow 2.jpg

Bu problemleri çözmek için, bazı kullanıcılar sadece musluğun ön kılavuzunu taşlamak ve ön ve arka kılavuz kılavuzlarını taşlamak zorundadır. Pansumandan sonra ön kılavuzun şekli değiştiği için, hala musluğun işlevini etkiler. Bu problemin çözümü bir fırın bobin değirmenidir: fırın bobin değirmeni, karşılıklı çalışan bir kaba işleme değirmeni ve 4 silindirli karşılıklı çalışan bir terbiye değirmeni içerir. Terbiye hatlarının üzerine iki sıcak bobin değirmeni, terbiye değirmeninin her iki tarafına monte edilir. Çıkış silindiri yolu genellikle bir laminer soğutma sistemi ve bir sarma istasyonundan oluşur.