Kalın 90 Derece Karbon Çelik Kısa Radius Dirsek

- Apr 02, 2018-

Kalın 90 derece karbon çelik kısa yarıçapı dirsek


Yüksek gerilim endüstrisinin sürekli gelişmesi ile kalın 90 derece karbon çeliği kısa yarıçapı dirsek, daha fazla sanayi ve yüksek basınçlı dirseği kullanmak için girişimler, bazı operatörler için öne çıkmaktadır, örneğin Pekin Metleader Boru Hattı Teknolojisi A.Ş. profesyonel bir üretimdir. Kalın 90 derece karbon çelik kısa yarıçapı dirsek, yüksek basınçlı dirsek, dubleks çelik yüksek basınçlı dirsek, 16MN yüksek basınçlı dirsek, paslanmaz çelik yüksek basınçlı dirsek, kazan yüksek basınçlı dirsek, toplama gibi alaşım yüksek basınçlı dirsek ürünleri tek nokta imalatçısında sanayi ve ticaret, ve çeşitli nokta envanter modellerinin çok yıllık hazırlanması. 36 yıldan fazla üretim tecrübesi, biz her zaman yüksek basınçlı dirsek, kalıp üretim, üretim süreci, satış, satış sonrası servis tutarlılık işlemleri gelişmesine bağlı. Yüksek basınçlı boru bağlantı parçaları pazarında iyi bir kalite ve itibar üretmek için. Ürünler Amerika Birleşik Devletleri, Güneydoğu Asya ve diğer ülkelere ihraç edilmiştir.

Thick 90 degree carbon steel short radius elbow02.pngThick 90 degree carbon steel short radius elbow.png


Kalın 90 derece karbon çelik kısa yarıçaplı dirsek şekillendirme işlemi özel dirsek itme makinesi, çekirdek kalıp ve ısıtma cihazı kullanımı, böylece makinenin ileriye doğru hareketinde kalıp stok, ısıtma, genişleme ve bükme hareket halinde şekillendirme süreci. Sıcak itme dirseğinin deformasyon özelliği, boru kütüğünün çapının, deformasyondan önce ve sonra plastik malzemenin değişmez hacmine göre tespit edilmesidir. Tüp kütük çapı, çekirdek kalıp kontrol boş deformasyon işlemi boyunca, dirsek çapından daha küçüktür, böylece iç ark sıkıştırılmış metal akışı, düzgün bir duvar kalınlığı dirseği elde etmek için, incelmenin diğer bölümlerinin genişlemesine telafi edilir. .

Thick 90 degree carbon steel short radius elbow03.pngThick 90 degree carbon steel short radius elbow04.png


Sıcak itme dirseği şekillendirme süreci görünümü, duvar kalınlığı homojenliği ve sürekli çalışma, seri üretim karakteristiği için uygundur, böylece karbon çeliği, alaşımlı çelik dirsek ana şekillendirme yöntemi haline gelir ve aynı zamanda belirli şartname paslanmaz çelik dirsekler için de geçerlidir oluşturur. Şekillendirme işleminin ısıtma modu, orta frekans veya yüksek frekanslı indüksiyonla ısıtma (ısıtma bobini çoklu veya bir tur olabilir), alev ısıtma ve yansıtıcı fırın ısıtmasıdır ve ısıtma modu, şekillendirme ürün gereksinimleri ve enerji durumu ile belirlenir. Damgalama şekillendirici dirsek * seri üretimde dirsek üretiminin yaygın olarak kullanıldığını, dirsek üretiminin ortak özelliklerinde, sıcak itme veya diğer şekillendirme teknolojilerinin yerini almıştır, ancak bazı miktarlarda dirseklerin üretimi nedeniyle küçük miktarlarda, kalın veya çok ince duvar.


Ürünler, özel gereksinimleri olduğunda hala kullanımda. Kalın 90 derece karbon çelik kısa yarıçaplı dirsek doğrudan boruya bağlanabilir ve kullanılan konuma göre monte edilebilir. Ancak, eğimli boru ile açık bölüm, sadece maliyeti dikkate almak için, bükme boru sıcak bükme ihtiyacı, bükme boru soğuk bükme, tabii ki, bükme borusu yüksek maliyetlidir. Karbon çeliği sadece plastisite ve kaynaklanabilirlik açısından iyi değildir, aynı zamanda yüksek mukavemet, sertlik ve iyi aşınma direncine sahiptir. Bu nedenle, enerji santrallerindeki yüksek basınçlı alaşımlı dirsek, elektrik gücü, beton pompası taşımacılığı ve diğer birçok endüstri çok çeşitli uygulamalara sahiptir.