Soket Kaynaklı Flanş Nedir?

- Jan 22, 2018-

Soket Kaynaklı Flanş Nedir?

SW Flanş (Soket Kaynaklı Flanş), flanşın iç tarafında, borunun flanşa kaynatıldığı derinliği ayarlamak için bir kılavuz olarak görev yapan bir omuz içerir. Boru ucu flanşa omuza dayanana kadar sokulur ve daha sonra kaynak yapılmadan önce 1/8 boru geri çekilerek imal edilirler. Bu uygulama, ilk olarak paslanmaz çelik süper ısıtıcılarda termal gerilimlerden kaynaklanan çatlamayı azaltmak için kullanılmıştır ancak yıllar geçtikçe tüm soketli kaynak flanşlarının (SW Flanşı) kurulması için standart bir uygulama haline gelmiştir.
SOKET Kaynak Flanşının Avantajları:
Boru eğimli kaynak hazırlığı gerektirmez.
Eşgüdüm ilkesi doğru hizalama sağladığı için zamanında geçici olarak konumlandırma kaynağına gerek yoktur.
Kaynak metali borudaki deliğe nüfuz edemez.
Dişli derzlerin yerine kullanılabilirler, bu nedenle sızıntı riski çok daha küçüktür.
Radyografi, fileto kaynaklarına uygulanmaz; Bu nedenle, doğru kaynak ve kaynak çok önemlidir. Filet kaynakların yüzey muayenesi, manyetik toz (MP) veya sıvı penetrant (PT) muayene yöntemleri ile incelenmesi mümkündür. Sıkı montaj gereksinimlerinin bulunmaması ve özel işlemenin uç kaynak ucunun ortadan kaldırılması nedeniyle, inşaat maliyeti kaynak başlığından daha düşüktür.

What Is Socket Weld Flange.jpg

Soket kaynak flanşının temel özellikleri:
İç çap üzerindeki oluk, sıvının düzgün bir şekilde akmasını sağlamak için borunun iyi bir şekilde oturmasını sağlar. Küçük boyutlu ve yüksek basınçlı sıcaklık koşullarına uygundur.
Kayar flanşa benzer, ancak soket kaynağı için kullanılacak boru düzenlemelerini belirtmelidir Aşağıdaki resim soket kaynak flanşının iç çapını göstermektedir. Bu flanş, insert flanşları olarak adlandırılır. Bu, dış flanşın dönüşüne izin vermek için iki parçalı bir flanş olup, cıvata deliğine kolaylıkla oturabilir. SFF, bu flanşları ve hepsi bir arada standart soket kaynak flanşlarını sağlayabilir.

What Is Socket Weld Flange 1.jpg