Soket Kaynak Flanş Neden Crack için?

Soket kaynak flanşının çatlamasına neden olan nedir?
Şimdi konuş

Ürün ayrıntıları

Soket kaynak flanşının çatlamasına neden olan nedir?

Günlük hayatta, paslanmaz çelik ANSI B16.5 soket kaynak flanşı, boru hattını bağlamak ve boru hattının belirli bir bölümünün değiştirilmesi için uygun olan boru sızdırmazlık performansını korumak için kullanılır, Boru hattını açın ve inceleyin ve kapamayı kolaylaştırın Boru hattının belirli bir bölümünün. Ancak soket kaynak flanşının kaynak işleminde, çatlamadır. Sertlik testinden sonra, kırık soket flanşının Leeb sertliğindeki sağlam soket flanşından 80 kat daha yüksek olduğu, neden?


Paslanmaz çelik soket flanş malzemesi 20 #, 304, 304L, 321, 316, 316L, 310S ve benzeridir. Basınç derecesi: 0.6Mpa ila 32Mpa, 150Lb ila 2500Lb, PN0.25-PN42.0.


Normal koşullar altında, kaynak akımı çok büyüktür, böylece kaynak organizasyonunun ısıdan etkilenen bölgesi üst geçiş sıcaklığına ulaşır ve kaynak sonrası soğutma hızı normalleştirme işlemine benzer şekilde çok hızlıdır. Soket flanşının yüksek sertliğe sahip olması, sertleşme ve çatlama eğilimi vardır. Paslanmaz çelik soket flanşı karbon çelik kaplı paslanmaz çelikle kaplanabilir mi?


Harici bir basınç ekipmanı, soket flanşı ve ekipman soketi bağlantı flanşı ve rögar, ister karbon çeliği astarlı paslanmaz çelik, astarlı olsun? Vakum dışı bir dış basınç ise sorun olmamalı, fakat alt tabakaya daha fazla dikkat etmelidir, çünkü substrat yıkıldıktan sonra astar ile çatışacaktır. Bir vakum ise, paslanmaz çelik soket flanşının kaplamasının, astarı vakumlamak mümkün olduğundan, alt tabakaya sıkıca bağlandığı not edilmelidir. Bu nedenle, daire kaynağının kenarına ek olarak, emin olmak için bazı tıkaç kaynaklarının yapılması gerekebilir. Astar ile alt tabaka arasındaki bağlanma derecesi yüksek olmalı ve astar kaynak yapıldıktan sonra hava geçirmezlik açısından test edilmelidir.


Paslanmaz çelik soket flanş dövme ve döküm arasındaki fark nedir: Metal dövme sonra mikroyapı ve mekanik özelliklerini geliştirebilir. Döküm yapısı, dövme yönteminin sıcak işlenmesinden sonra metal deformasyona bağlı olarak deforme ve yeniden kristalize edildikten sonra, orijinal kaba dendrit ve sütunlu taneler ince taneli büyüklük ve düzgün ebatta eşitlenmiş yeniden kristalize taneler haline gelir, böylece çelik külçesindeki orijinal segregasyon azalır . Gevşeme, gözeneklilik, cüruf inklüzyonları ve diğer sıkıştırma ve kaynak, organizasyon daha kompakt hale gelir, metalin plastikliğini ve mekanik özelliklerini geliştirir.

Sorgulama